Vědci konečně mají vysvětlení pro záhadné otřesy, které se objevily krátce po jaderném testu Severní Koreje

 Technologie 
13. května 2018 08:03 / Robert Bureš
  3
📷
1 fotografie v galerii
Na satelitních snímcích pohoří byly vidět známky únavy již dříve Internet
V září loňského roku provedla Severní Korea svůj nejsilnější jaderný test. Seizmologické přístroje poblíž místa během výbuchu zaznamenaly zemětřesení o síle 6,3 Richterovy stupnice. O chvíli později byly zaznamenány ještě slabší otřesy, o jejichž příčině se dlouho spekulovalo.

Vědci nyní přišli na to, co tyto následné otřesy způsobilo, a jejich zjištění je velmi znepokojivé.

Krátce poté, co seizmologové zaznamenali druhou vlnu otřesů, se jejich podezření začalo ubírat směrem k hypotéze, že se mohla zřítit část podzemních tunelů testovacího zařízení. Již dříve hora vykazovala známky takzvaného „syndromu unavené hory", což je stav způsobený uvolněním obrovského množství energie, kdy hrozí kolaps masivu a jeho totální sesun. Tyto případy jsou známé například z bývalého Sovětského svazu.

V případě severokorejské hory Mantap by zhroucení znamenalo definitivní vyřazení testovacího zařízení a také značné riziko úniku radioaktivního prachu, který by mohl ohrozit okolní vesnice.

Teorie o zřícení minimálně některé z několika podzemních částí komplexu byla výrazně podpořena před třemi týdny, kdy Severní Korea oznámila, že zařízení pro testování jaderných zbraní hodlá uzavřít. V tomto zařízení severokorejský režim uskutečnil pět ze šesti testů včetně poslední nejsilnější exploze. Nedlouhou po severokorejském oznámení se objevily zprávy od skupiny čínských geologů, kteří tvrdili, že podle jejich výzkumu se hora uvnitř po explozi kompletně zhroutila.

Vědci nyní zveřejnili studii, která vychází ze satelitních snímků, ze které jasně vyplývá, že hora se nejen propadla, ale také se o několik metrů posunula. Přestože se zatím kompletně nezhroutila, je jasné, že pro testování bomb už Severokorejcům sloužit nemůže.

Satelitní snímky byly pořízeny německou družicí TerraSar-X a japonskými satelity ALOS-2. Na základě snímků z obou satelitů byli vědci schopni porovnat stav okolí hory Mantap před a po výbuchu. Obě družice poskytly díky pokročilým technologiím snímky ve vysokém rozlišení, takže vědci byli schopni přesně určit, že hora se propadla nejméně o půl metru a posunula se až o 3,5 metru.

Zda došlo pouze ke kolapsu tunelů uvnitř hory, nebo zda je to předzvěst totálního zřízení masivu zatím experti nedokáží říci. Každopádně je jasné, že zařízení bylo uzavřeno z technických důvodů. Již dříve se spekulovalo, že uvnitř mohlo dojít k obrovské tragédii, během které zahynuly až dvě stovky lidí.

Severokorejský vůdce v minulých týdnech oznámil, že Severní Korea přistoupí na denuklearizaci korejského poloostrova, přitom ještě poměrně nedávno byla na špionážních snímkách zachycena stavba ponorky schopné nést jaderné hlavice (čtěte: Špionážní satelity zachytily stavbu nové útočné ponorky v Severní Koreji).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008