خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Do vesmíru poprvé vzlétla vylepšená raketa společnosti SpaceX. Může být použita až stokrát • Tech / inStory.cz
 

Do vesmíru poprvé vzlétla vylepšená raketa společnosti SpaceX. Může být použita až stokrát

Raketa Falcon 9 Block 5 má také silnější motory
 Letectví 
11. května 2018 09:30 / SpaceX
  0   0
Vylepšená raketa Falcon 9 s označením Block 5, která je výsledkem téměř desetileté evoluce, by v pondělí mohla poprvé vzhlétnout do vesmíru. Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska doufá, že vylepšená verze Falconu by mohla být použita až stokrát.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Americká vesmírná společnost SpaceX poslala ve čtvrtek poprvé do vesmíru vylepšenou raketu Falcon 9 Block 5. Dosud nejsilnější raketa Falcon 9 má nejen větší nosnost, ale společnost uvádí, že bude po drobných opravách moci létat na oběžnou dráhu až stokrát.

Doposud společnost SpaceX nedokázala použít žádný raketový stupeň více než dvakrát, i tak dosáhla ale značných ekonomických úspor. Dvoustupňová raketa Block 5 může letět až desetkrát bez nutnosti větších kontrol.

První stupně finální verze rakety budou moci létat desetkrát s prohlídkami mezi jednotlivými přistáními a starty. Pokud raketa projde i částečnou rekonstrukcí, bude se moci použít stokrát. Poslední verze rakety Falcon 9 má také vylepšenou přistávací konstrukci i tepelný štít.

„Block 5 v podstatě shrnuje vše, co jsme se naučili o opakované využitelnosti,“ řekl minulý měsíc podle webu Space Hans Koenigsmann, viceprezident SpaceX pro stavební a letovou spolehlivost.

Dokončená verze rakety je upravena tak, aby splňovala podmínky Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na přepravu osob. SpaceX získala smlouvu s NASA na dopravování astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Nejnovější raketa Falcon 9 Block 5 je výsledkem téměř desetiletého vývoje. Poprvé odstartovala tato dvoustupňová raketa 4. června 2010 a nedávno oslavila svůj padesátý úspěšný start (čtěte: Falcon 9 má za sebou padesátý start. Vynesl do vesmíru největší náklad ve své historii).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Den, kdy skončila obdivovaná legenda
Na rudou planetu poletí spolu s robotickým vozítkem ještě miniaturní helikoptéra
Airbus oznámil možné ukončení výroby své vlajkové lodi A380
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nečekané zjištění. Původní američtí indiáni jsou vlastně Rusové

Dům a zahrada

Vyvarujte se největších chyb při stavbě domu. Mohly by vás později mrzet

Bydlení

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při zařizování obýváku. Patří k nim i tento nešvar