Během staleté historie britského letectva v jeho službách padlo i mnoho Čechoslováků

 Vojenství 
02. dubna 2018 14:48 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Spitfire byla legendární britská stíhačka Internet
Britské letectvo letos o velikoncích slaví jubileum sto let od jeho založení. Ve službách legendárního RAF padlo během druhé světové války také 500 českých i slovenských letců. Královské letectvo si získalo největší věhlas v bitvě o Británii, kdy sehrálo naprosto klíčovou roli během obrany před nacistickým Německem.

Britské královské letectvo oslavilo sté výročí od svého založení v roce 1918. Během své existence se proslavilo mnoha úspěšnými operacemi zejména za druhé světové války. Na jeho úspěchu se podílela také celá řada československých letců.

RAF vzniklo prvního dubna roku 1918 spojením dvou jiných vzdušných sil Royal Flying Corps a Royal Naval Air Force. Obě existovaly už před první světovou válkou a ukázaly se být více než užitečnými. Klíčovou roli sehrál tento armádní útvar během takzvané bitvy o Británii při obraně před Adolfem Hitlerem.

RAF dostalo do znaku modro-bílo-červený terč, odznak se pyšní jestřábem pod královskou korunou a mottem: Přes nepřízeň osudu ke hvězdám. Británie tehdy měla největší letectvo na světě. Na svůj největší úkol si ale muselo ještě dvě desetiletí počkat.

Za druhé světové války RAF dokázalo ochránit svou zemi před útoky Německa. A letecké souboje nacistických Messerschmittů se Spitfiry a Hurricany jsou legendární. Elegantní letoun Spitfire do své výzbroje britské královské letectvo zařadilo dvacet let od svého založení. S tímto, ale i dalšími stroji létali také čeští a slovenští letci.

V RAF totiž za druhé světové války sloužilo až 2500 Čechoslováků, kteří prchli před nacisty ze své vlasti. Čeští a slovenští letci tak v RAF vytvořili jednu bombardovací a tři stíhací perutě. Celkem zemřelo v britských službách asi 500 Čechoslováků.

Na konci války prošla RAF zásadní reorganizací, v klidu ale nezůstala příliš dlouho. Spolu s rychlým rozvojem technologie a příchodem proudových motorů přišla i studená válka a spolu s ní také sílící jaderná hrozba (čtěte: Příběh britské ponorky, která během studené války ukradla super tajný sovětský sonar).

RAF se i během tohoto období stalo jedním z nejdůležitějších vojenských uskupení. Letectvo se podílelo na klíčových bojích během korejském konfliktu, krátké válce o Falklandy i války v Perském zálivu, Afghánistánu či Íráku.

V rámci stého výročí RAF spustila program RAF100 Inspire, který má nalákat mladé lidi, aby se věnovali technickým oborům, které jsou pro udržení vysoké úrovně letectví nepostradatelné.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?