Připravte své vozidlo na zimu pečlivě!

 Auto-Moto 
23. října 2016 14:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jak připravit auto na zimu. Internet
Příprava na zimu rozhodně není pouze o výměně pneumatik. Péče o vozidlo před, pro něj nejnáročnějším obdobím roku, by měla být komplexní.
Automobil je uzpůsoben k provozu hlavně v létě. Pokud se změní razantně klimatické podmínky a roční období, je nutné jej správně připravit.

Zimní pneumatiky. Nejdůležitější je přezout letní pneumatiky za zimní, které mají měkčí směs, a ovladatelnost vozidla je díky nim na sněhu mnohem snazší. Zimní pneumatika by měla mít vzorek hluboký alespoň čtyři milimetry. Přezutí pneumatik se doporučuje nejpozději v době, kdy průměrná denní teplota vzduchu klesne na sedm stupňů Celsia.

Chladicí kapalina vydrží maximálně tři roky. Starší při nízkých teplotách zamrzá a může poškodit motor, zejména hlavu a blok, ale pochopitelně také chladič. Což je nenávratné, s tím spojené spojené vysoké finanční výdaje asi netřeba zdůrazňovat. Nová chladicí kapalina by měla vydržet do -30oC, možné je ještě další přidání speciální nemrznoucí směsi. Pokud si kapalinu budete měnit doma svépomocí, pamatujte, že zakoupený koncentrát je nutné zředit v předepsaném poměru, jinak má paradoxně horší vlastnosti než správně naředěná směs. Typy chladících kapalin se nemají míchat.

Kontrola baterií, hustoty chladící kapaliny a světel. Před zimními měsíci je dobré nechat si zkontrolovat baterii, hustotu chladící kapaliny a funkčnost všech světel, včetně mlhovek.

Doporučována je také výměna oleje za ten s viskozitní třídou W a s tím spojený nový olejový filtr. Velmi orientační, přesto dostatečně názorný je postup, kdy od zimní viskózní třídy (5W) odečtete 35: dostanete přibližnou teplotu, při které začíná oleji lidově řečeno docházet dech a jeho hustota brání v čerpatelnosti. V zimě raději kontrolujte hladinu oleje častěji.

Brzdová kapalina
se mění každé dva roky, je tedy třeba alespoň prověřit její stav a zkontrolovat bod varu. Kapalina velmi snadno a ráda absorbuje vzdušnou vlhkost, což bod varu snižuje. Přes zimu se dá počítat s větším výskytem vlhkého počasí, takže kapalina je znehodnocována rychleji: raději tedy kapalinu s bodem varu na hraně vyměňte už na podzim.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47