خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Trumpova vláda chce vesmírnou stanici ISS přeměnit na soukromý projekt • Tech / inStory.cz
 

Trumpova vláda chce vesmírnou stanici ISS přeměnit na soukromý projekt

První modul ISS byl vynesen na oběžnou dráhu v roce 1998
 Letectví 
13. února 2018 07:52 / Shutterstock
  1   0
Americká vláda prezidenta Donalda Trumpa plánuje ukončit financování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Bílý dům přestane ISS financovat po roce 2024, kdy orbitální laboratoři skončí federální podpora.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

V dokumentech NASA, které získal Washington Post, se uvádí, že v době ukončení financování projektu ISS bude stanice převedena pod správu soukromého sektoru. Znamená to tedy, že laboratoř nebude zcela opuštěna. NASA v současné době zkoumá, zda by životnost kosmické stanice mohla být rozšířena na rok 2028.

„Rozhodnutí ukončit přímou podporu ISS v roce 2025 neznamená, že v té době stanice sestoupí z oběžné dráhy. Soukromý sektor by mohl využívat některé části a prvky stanice v rámci budoucí obchodní platformy,“ uvádí dále dokument.

Podle zveřejněných informací se NASA v příštích sedmi letech chystá rozšířit mezinárodní a komerční partnerství, aby zajistila neustálý přístup a přítomnost lidí na nízké oběžné dráze Země. 

V tomto týdnu NASA zveřejní návrh rozpočtu, podle kterého bude chtít 150 milionů amerických dolarů ve fiskálním roce 2019, a ještě více v příštích letech na to, aby se mohla včas a naplno rozvíjet spolupráce s komerčními subjekty pro budoucí využití ISS.

Díky ukončení financování náročného projektu ISS chce NASA ušetřit až 4 miliardy dolarů ročně na své další projekty, například budování měsíční báze.

Mezinárodní vesmírná stanice byla vynesena na oběžnou dráhu 20. listopadu 1998 v podobě prvního modulu Zarja. Od té doby se výrazně rozrostla a obývá ji šest astronautů. Na nízké oběžné dráze Země letí průměrnou rychlostí 27 tisíc km/h ve výšce kolem 400 km. Zemi oběhne každých dvaadevadesát minut.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Největší díra v zemi, jakou kdy člověk vyhloubil. Hloubka je to opravdu impozantní

Dům a zahrada

Zázrak jménem fimo hmota: Oživí lžičky, skleničky i hrníčky

Cestování

Nejvíce druhů opic na světě, nejkrásnější pláž, nejvyšší tobogán. Objevte zemi plnou unikátů