Rusové obnovili spojení se ztracenou družicí Angosat–1. Co bylo příčinou problémů?

Angola má ve vesmíru své první orbitální zařízení
 Letectví 
30. prosince 2017 12:15 / Roskosmos
  2   0
V pátek zveřejnila ruská vesmírná společnost RKK Eněrgija, že se jejím specialistům podařilo obnovit komunikaci s angolskou družicí Angosat–1. Angolský satelit ztratil spojení se Zemí v úterý krátce poté, co byl vynesen na oběžnou dráhu.

Dramatický vstup angolského satelitu do vesmíru má přeci jen šťastný konec. Po několika dnech od chvíle, kdy byla komunikace s družicí Angosat–1 ztracena, ruská společnost RKK Eněrgia oznámila obnovení spojení s orbitálním zařízením. Satelit byl pojištěný na 100 milionů dolarů (kolem 2,1 miliardy korun).

Satelit Angosat–1 byl vynesen na oběžnou dráhu raketou Zenit–2SB ukrajinské výroby. Raketa odstartovala z kosmodromu Bajkonur v úterý 26. 12. ve 20:00 SEČ. Ve středu brzy ráno, když byla družice navedena na svou oběžnou dráhu, se přerušilo spojení se Zemí. Podle dostupných informací k tomu došlo krátce po vysunutí solárních panelů.

Z telemetrických údajů, které družice stačila odeslat, bylo patrné, že všechna palubní zařízení fungovala správně. Družici pro Angolu spravuje společnost RKK Eněrgija, která rovněž stojí za její výrobou.

I když se jedná o informace z neoficiálních zdrojů, ruským specialistům se nejspíše podařilo obnovit spojení s družicí již během čtvrtka. Oficiálně o tom informovaly ruské agentury až v pátek.

Příčina ztráty spojení je stále předmětem vyšetřování, ale experti jako nejvíce pravděpodobnou příčinu považují vybité baterie. Otazníkem stále zůstává, proč k tomu došlo, protože ve chvíli kdy bylo spojení přerušeno, byla družice natočená směrem ke Slunci a měla rozvinuté solární panely.

Pro Angolu je satelit velice důležitý už jen z důvodu, že představuje počátek vesmírného programu v této africké zemi. Více informací o satelitu Angosat–1 a mezinárodní spolupráci, jejíž zásluhou byl na oběžnou dráhu vynesen, se můžete dočíst zde.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Milionové velkoměsto vysychá. Vodu má na tři měsíce, pak nastane kolaps

Dům a zahrada

Zajímavé tipy na jednoduché opravy staršího nábytku

Bydlení

Odklízení sněhu nemusí být dřina. Stačí si zvolit správného pomocníka

خرید فیلتر شکن خرید کریو خرید کریو
خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن