Rusko vyrábí obří jadernou ponorku. Co s tak velkým plavidlem zamýšlí?

 Vojenství 
01. listopadu 2017 14:41 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Nová ponorka je větší než plavidla třídy Typhoon, kterým byl například potopený Kursk Internet
V Rusku probíhá výstavba obrovské jaderné ponorky, která bude dokonce o 11 metrů delší než třída Typhoon. Tato ponorka byla největším podvodním plavidlem Sovětů v období studené války. Nová třída ponorky bude pravděpodobně sloužit pro armádní výzkumné účely.

Nové ruské plavidlo s názvem Belgorod je postaveno na nedokončené třídě ponorek Oscar II, jejíž stavba byla započata v Severodvinsku již v roce 1992. Třída Oscar II je v mnohém podobná ponorce Kursk třídy Typhoon, která se potopila v roce 2000 v Barentsově moři.

Původní trup třídy Oscar II je mnohem širší než většina ponorek, protože její původní projekt počítal s tím, že bude nosičem nadzvukových protilodních střel Granit, které měly být instalovány právě v rozšířených bocích trupu. Místo raket bude moci být na palubě mnoho druhů vybavení.

Nová ponorka bude vybavena systémy pro specializované hlubinné potápění, včetně další výzkumné miniponorky. Tento obří stroj může být použit jak pro vojenské, tak pro civilní účely v arktických vodách.

Nové informace z ruských zdrojů uvádějí, že ponorka byla zvětšena o téměř 30 metrů, přičemž v nových prostorách budou pravděpodobně přetlakové komory pro potápěče, kteří budou opouštět plavidlo ve značných hloubkách. Také zde budou pravděpodobně autonomní miniponorky a námořní drony.

Detekce mořského dna

Ponorka bude podle nových informací provádět detailní monitoring a výzkum arktického dna s cílem vyhledávání ložisek minerálů a vzácných kovů. Dalším úkolem Belgorodu bude také ukládat na mořské dno telekomunikační systémy a vytvářet novou trasu optických kabelů. V neposlední řadě bude také vytvářet síť podmořských sonarů, díky které bude možné lépe monitorovat ponorky jiných států.

Belgorod je svými rozměry největší ponorkou světa, která bude poháněna dvojící jaderných reaktorů. Je také velice pravděpodobné, že druhá miniponorka uvnitř Belgorodu bude taktéž na jaderný pohon.

Během posledního desetiletí Rusové výrazně zmodernizovali flotily speciálních ponorek, které v roce 2000 byly ve velmi špatném technickém stavu. O největší tragédii jaderné ponorky Kursk a fatálním selhání záchranných miniponorek Ruska jsme psali v tomto našem článku. Rusko tak investovalo nemalé finanční prostředky do vývoje a obnovy těchto strojů, jejichž důležitost byla před 17 lety značně podceněna.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve